FAQ Szukaj Grupy Statystyki Zaloguj Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Frydland 2019
Autor Wiadomość
Manyek 

Stopień: kapral grenadierów
Wysłany: 2019-01-24, 12:13   Frydland 2019

W imieniu dowódcy Pułku przekazuje co następuje. ( czytać ze zrozumieniem) Dowódcy pododdziałów proszeni są o tworzenie list chętnych na wyjazd a chętni o właściwe przygotowanie się do imprezy. (Poniżej informacja od Klemensa )

Jak w większości wam wiadomo w ostatnią niedzielę, 20 stycznia, Jaksa, Lorenzo i ja spotkaliśmy się w Sopocie z Olegiem Sokołowem i organizatorem tegorocznego Frydlandu, Mikhailem Tcherenkovem . W dniach 28-30 czerwca 2019 odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Frydlandem (obecnie Prawdinsk w obwodzie kaliningradzkim w Rosji), na którą wszystkie polskie grupy rekonstrukcyjne zostały zaproszone. A oto garść informacji na ten temat:

- w piątek 28 czerwca to podróż pod Frydland, sobota 29 czerwca to czas biwakowania i przygotowania, będą jakieś oficjalne uroczystości, pokazy musztry, czas na zwiedzanie miasta, zabawa itp., a w niedzielę 30 czerwca bitwa, po której wracamy do domu. Dokładny program imprezy prześle wam jak go tylko dostanę,

- na miejscu organizator zapewnia posiłki (śniadanie, obiad, kolacja), a zaraz po bitwie przed podróżą, również jakieś szybkie żarcie,

- zapewniają proch, siano/słomę, drewno, sanitariaty itp., oczywiście musimy wziąć ze sobą swoje namioty,

- jeżeli chodzi o artylerię to trzeba wcześniej podać ile prochu jest potrzebne na jeden ładunek do konkretnego działa, aby organizator mógł zabezpieczyć odpowiednią ilość prochu, gdyż jak mi powiedział organizator, podczas bitwy działa mają strzelać non stop,

- oczywiście trzeba mieć ważne paszporty ( z tego co mówił mi organizator to minimum 3 miesiące ważności, ale na wszelki wypadek lepiej, żeby było to więcej. Pewnie można to sprawdzić w konsulacie, czy ambasadzie rosyjskiej),

- do końca marca musimy mieć listę wszystkich chętnych z danych oddziałów (jeszcze podam jakie dane mają być na tej liście), gdyż organizator musi nam wyrobić wizy, które będą dla nas bezpłatne. Po tej dacie jak ktoś zdecyduje się na wyjazd, będzie musiał sam załatwiać sobie wizę i ponieść związane z tym ewentualne koszty,

_ oczywiste jest to, że w związku z tym, że organizator zapewnia nam wszystko na własny koszt, żołdu dla żołnierzy nie będzie,

- organizator zapewniał, że impreza będzie ubezpieczona, ale zalecam, aby ubezpieczyć się także we własnym zakresie,

- z tego co dobrze pamiętam na 5 żołnierzy może jechać jeden cywil (markietanka, gościu w stroju z epoki itp.),

- jeżeli chodzi o kawalerię to organizator ma na wszystkich konnych 32 darmowe konie, czyli kto pierwszy ten lepszy. Jeżeli zabraknie tych koni, to będzie można wypożyczyć konia za 100 Euro na 2 dni,

- organizator na swój koszt wyśle po nas swoje autobusy, które przyjadą po nas do Polski, zawiozą nas pod Frydland, a po imprezie z powrotem odstawią nas do kraju,

- autobus lub autobusy mogą być podstawione w Warszawie, Gdańsku i w Olszynie, aby w zależności od miejsca zamieszkania było nam bliżej i łatwiej,

- w autobusie mają być kierowcy, z którymi będzie się można komunikować nie tylko po rosyjsku, i będą zorientowani w sytuacji,

- autobusami będzie przewożony cały nasz ekwipunek, namioty, karabiny, a nawet działa,

- na granicy z Rosją ma na nas czekać przewodnik, który nam pomoże w załatwieniu wszystkich formalności związanych z przekroczeniem granicy,

- autobusy mogą po nas przyjechać w piątek po południu 28 czerwca (niektórzy pracują), ale ta kwestia jest do dogrania, a odjazd do Polski nastąpi około godziny 16-tej, po bitwie, która jest w niedzielę 30 czerwca. Tak więc w Polsce będziemy w nocy, albo nad ranem i być może trzeba będzie sobie wziąć urlop na poniedziałek. Tak naprawdę nie wiem ile będzie trwał przejazd, ale jeszcze dokładniej się dowiem,

- jeżeli chodzi o broń to trzeba będzie zrobić zdjęcia karabinów, pistoletów, szabli i szpad. Działa i lance kawaleryjskie traktowane są jako rekwizyty teatralne,

- jeżeli karabiny i pistolety nie mają numerów seryjnych to trzeba przesłać tylko ich zdjęcie z ogólnym opisem (który wiek, jaki typ broni, kraj pochodzenia, oczywiście chodzi o repliki), natomiast jeżeli broń ma numery seryjne to wtedy trzeba jeszcze dodać zdjęcie z numerami,

- cała broń z każdego autobusu będzie na jednej liście, którą będzie na siebie brała jedna osoba z autobusu (druga ma być w rezerwie, gdyby pierwsza nagle nie mogła pojechać). Chodzi o szybkość odprawy na granicy. Warunek konieczny to taki, że broń z listy bezwzględnie ma się znajdować w danym autobusie,

- organizator zapewniał, że przewiezie też nasze działa, ale wcześniej musi znać ich ilość i gabaryty, aby przysłać odpowiednie środki transportu. Najlepiej gdyby działa były rozłożone,

To już chyba wszystkie informacje, które chciałem wam przekazać. Jeżeli o czymś zapomniałem to jeszcze napiszę, albo wy napiszcie do mnie, co jeszcze chcielibyście wiedzieć. W związku z tym, że na spotkaniu z organizatorem byłem tylko ja z Lorenzem i Jaksą staliśmy się nie jako koordynatorami imprezy z polskiej strony. Mam nadzieję, że Kuba też się włączy. Informację dotyczącą komunikacji między nami jeszcze prześlę. Z wszelkimi pytaniami dowódcy poszczególnych polskich grup mogą zwracać się bezpośrednio do organizatora Frydlandu Mikhaila Tcherenkova. Adres e-mail: mihail1503@yandex.eu, albo na facebooku.

Pozdrawiam

Klemens.

Manyek 

Wysłany: 2019-05-26, 12:44   

Info. Zgłosiło się 23 osoby. Rosjanie potwierdzili to listą zwrotną. Na początku czerwca organizator załatwia wizy. Jak wszystko pójdzie dobrze odjazd z Warszawy 28 czerwca. Godzina nieznana. Jesteśmy najliczniejszą reprezentacją z pułkòw polskich .

Manyek 

Wysłany: 2019-05-27, 21:59   

Tak na wszelki wypadek jakby poczta od Kuby do was nie dotarła.

--- Treść przekazanej wiadomości ---
Temat: FRYDLAND - SPRAWY WIZOWE
Data: Mon, 27 May 2019 21:08:37 +0200
Nadawca: adamuszy@wp.pl <adamuszy@wp.pl>
Adresat: matt2112@vp.pl <matt2112@vp.pl>

Witajcie.
Piszę do was w imieniu Klemensa z P12P XW.
Chodzi o to, że do tegorocznego Frydlandu pozostało niewiele czasu, a w kwestii wiz do zrobienia jest dość dużo. W związku z tym jest pomysł, aby za wszystkich, wszelkie formalności w rosyjskiej placówce konsularnej załatwiła jedna osoba. Chodzi mianowicie o Adriannę NOSARZEWSKĄ z P2P XW.
Dajcie jak najszybciej znać, czy pasuje wam taki układ, czy też wolicie "męczyć się" z tym sami.
Ponadto, jeżeli akceptujecie taki układ, to mam prośbę, abyście codziennie sprawdzali pocztę, bo sprawa wymaga szybkiego działania. Co więcej, w celu usprawnienia całej operacji, już teraz możecie podjąć pewne działania:

1. Zdjęcie - niezwłocznie (najlepiej dziś, jutro lub pojutrze) zróbcie zdjęcie do wizy zgodnie z wzorem zawartym w załączniku.

2. Upoważnienie - wydrukujcie i podpiszcie upoważnienie zawarte w załączniku. Oczywiście nie zapomnijcie wstawić tam waszego imienia, nazwiska oraz serii i numeru paszportu. Bez tego sami będziecie musieli odebrać swój paszport z Wydziału Konsularnego Ambasady Rosji.

3. Ubezpieczenie - w momencie składania wniosku o wizę musimy posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Kwotę przypadająca na jedną osobę ustali Ada i wtedy zostanie wam podana wraz z terminem, do kiedy kasa ma się znaleźć na wskazanym koncie.

4. Formularz wizowy - w związku z tym że w mailu otrzymanym od organizatora wyłapałem pewną sprzeczność w stosunku do informacji zawartej na stronie wydziału Konsularnego Ambasady Rosji, informacje w sprawie tego jako wypełnić formularz prześlę niezwłocznie po rozwianiu wątpliwości.

5. Paszport - niezbędne będzie dostarczenie/przekazanie Adzie paszportu, wypełnionego wniosku wizowego wraz ze zdjęciem oraz upoważnienie o którym mowa w pkt. 2. Z tym jednak wstrzymajcie się bo jak pisałem w pkt. 4 trzeba rozwiać pewne wątpliwości.

Jeżeli ktoś przegapi wskazywane w kolejnych mailach terminy będzie musiał sam załatwiać sobie wizę. No chyba, że dogada się z Adą (tel. 606243410).
Pozdrawiam.
Adam USZYŃSKI vel. Kuba z P2P XW (tel. 698652424)

Manyek 

Wysłany: 2019-05-29, 22:34   

cd wiadomości
Czołem.
Z przykrością informuję, iż kwestia uzyskania rosyjskich wiz nie wygląda różowo.
Otóż są, dwie możliwości zdobycia wizy, tj. w konsulacie oraz centrum wizowym.
Opcja 1 - konsulat.
Tu można uzyskać wizę za darmo, ale z racji tego, że kolejka oczekujących na wizytę jest bardzo długa, pierwszy wolny termin jaki udało się zarezerwować przypada na dwudziesty któryś lipca, czyli prawie miesiąc po imprezie.
Opcja 2 - centrum wizowe.
Tu można uzyskać wizę w przeciągu 10 dni roboczych od daty złożenia wniosku. Szkopuł w tym, że pobierają opłatę (coś na kształt opłaty administracyjnej) w wysokości 25 euro od wniosku. Co gorsze, w przypadku gdy wniosek o wizę zostanie z jakiegoś powodu rozpatrzony negatywnie (np: będzie źle wypełniony), opłata nie jest zwracana. Czyli krótko mówiąc można stracić stówkę i zostać z niczym.

Tak więc proszę o jasną i szybką deklarację, kto się pisze na staranie się o wizę w centrum wizowym, a kto nie. Jeżeli ktoś zrezygnuje, jak najbardziej jest to zrozumiałe.
Pozdrawiam.
Kuba

Muiron 

Stopień: gefrajter woltyżerów
Wysłany: 2019-05-30, 07:56   

Co tu dużo gadać. Za późno zaczęliśmy załatwiać formalności i teraz d... z Frydlandu :-(

Manyek 

Wysłany: 2019-05-30, 20:47   

Jeszcze nie wszystko stracone : )

Czołem.
Organizator poinformował, że dla osób które przyjadą na Frydland zwróci równowartość opłaty wymaganej w centrum wizowy czyli po 25 euro na głowę.
Ponadto zapewnia też ubezpieczenie zdrowotne którego skan ma przesłać jeszcze dzisiaj.
Jeżeli otrzymam skan ubezpieczenia, to wieczorem prześlę wzór jak wypełniać wniosek wizowy oraz dalsze instrukcje.
Pozdrawiam
Kuba

histor 
saper

Wysłany: 2019-06-04, 12:10   

Czołem,
Z mojej strony jest determinacja żeby pojechać, ale myślę o nas jako polskim pododdziale, więc dostosuje się do tego co uradzi większość.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to pytanie: czy jest ktoś, kto zna całą sprawę na tyle dobrze, aby dać silną sugestię, bądź może nawet podjąć decyzję, o tym, czy należy do ostatniej chwili próbować załatwić dokumenty na wyjazd, czy raczej na obecnym etapie odpuścić sobie i przekierować energię na organizację innej imprezy?

Pamietam jak swego czasu - wybierając sie na dwusetkę Berezyny - do ostatniej chwili czekaliśmy pod Arsenałem na paszporty z wizami.

Wiemy, że wpółpraca z sąsiadami zza wschodniej granicy nie należy do najlepszych doświadczeń. Z drugiej jednak strony z uwagi na to, że nie bywamy tam często, to same imprezy raczej zaskakują pozytywnie.

Tyle refleksji ode mnie.
Mężom przystoi w milczeniu się zbroić.

M.A.R.O. 
szef pododdziału warszawskiego

Stopień: sierżant starszy
Wysłany: 2019-06-04, 20:07   

Decyzji żadnej konkretnej nie sposób podjąć bo krzywdziłaby zawsze tak na oko z 50% naszych ludzi. Myślę, że jeśli chcecie czekajcie na wyjaśnienie sytuacji z Frydlandem a Litwę traktujcie jako plan B.
Natomiast znacie moje zdania o wyjazdach zagranicznych a już szczególnie takich małymi składami. Doświadczenie (już kilkunastu lat) uczy, że potem zawsze ci którzy tak szaleją po różnych zagranicach potem nawalają na istotnych imprezach krajowych. Najzwyczajniej kończy im się energia, ilość wolnego czasu, pozwolenie od rodziny etc.
Wolę większe składy w kraju niż małe za granicą. Tym bardziej, że owi zagraniczni wojacy od lat nam się nie rewanżują udziałem w polskich imprezach a jeśli już to jest to udział marginalny.
Uważam że skoro tak to wygląda, to niech się sami bawią a my w końcu odbudujemy to co przez ostatnie kilka lat sami popsuliśmy przez słabą frekwencję w kraju...

Manyek 

Wysłany: 2019-06-04, 20:55   

Decyzję co do Frydlandu kazdy podejmuje indywidualnie . Na chwilę obecną z 23 zgłoszonych osób 7 juz zrezygnowało.
A co do imprez polskich to się nie zgodzę że ci co szaleją na zagranicznych zawalają krajowe. Akurat tu nie ma przełożenia że albo to albo to. Tu chodzi o organizację imprezy. Nic nie da jeżdżenie coroczne na Lidzbark w temacie większej ilości kibli i ich czystości. Jeżdżenie na Raszyn nie spowoduje zrobienia bitwy o 20 km dalej. I może nas jeździć po 100 z pułku i tak to nic nie zmieni. Brak funduszy i sponsorów. Profesjonalnych organizatorów i wsparcia władz jakie by niebyły.

M.A.R.O. 
szef pododdziału warszawskiego

Stopień: sierżant starszy
Wysłany: 2019-06-04, 22:38   

No cóż, może to i racja. Ale 12-10 lat temu w Polsce było mniej imprez za to większe niż dzisiaj. Przyjeżdżali Czeski francuscy i austriaccy, Litwini, Białorusini, Ukraińcy i Łotysze.
Nawet Niemcy się zdarzali od czasu do czasu a nawet Rosjanie.
Chyba nie co ukrywać, że zagadnienia paszportowo-graniczne były z obu stron inne niż dzisiaj.
Z kolei wiadomo było wtedy że ci którzy tu zjeżdżali mogli liczyć na rewanź a nawet był to powód główny. Bez Polaków w tamtym czasie imprezy czeskie byłyby nie większe niż ostatnie Lidzbarki. Pomogliśmy im rozbujać kilka różnych imprez. Do dzisiaj pomagamy ale oni o nas jakoś zapomnieli...
Co zaś do ilości toalet, ich czystości... Chyba nikt nie zauważa tego tak jaskrawo jak ja. ;-) Zapomnieliśmy co to jest ultimatum i od lat nie potrafimy żądać pewnego minimum za nasz przyjazd. Nie mówię o żołdzie ale ogólnie o warunkach.
Uważam, że wspierać polskie imprezy jest naszym obowiązkiem ale i wymagać od organizatorów profesjonalizmu jest koniecznością jeśli chcemy by nasze imprezy wróciły do dawnego poziomu.

Manyek 

Wysłany: 2019-06-05, 19:05   

Ostatnie wieści dotyczące liczebności pułkowej na Frydland to na 23 chętnych pozostało 7. Od reszty dostałem informacje o wycofaniu sie z wyjazdu.

Manyek 

Wysłany: 2019-06-06, 11:38   

Oficjalnie zamykam ten rozdział naszej działalności pułkowej. Oczywiście jeżeli ktos chce indywidualnie starac się o wizę i wyjazd na Frydland moge podac namiary do Kuby i Klemensa. :-(

Geralt
v-ce szef p. W-wa

Stopień: sierżant
Kompania: fizylierska
Wysłany: 2019-06-12, 22:15   

Z rozmów na lidzbarskim biwaku wynikało, że cały P2P też zrezygnował z Frydlandu

Mirek 
dezerter

Wysłany: 2019-06-14, 12:58   

2 pułk na Litwę niech przybędzie
😆

Odpowiedz do tematu