FAQ Szukaj Grupy Statystyki Zaloguj Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Strzelanie w czasie natarcia
Autor Wiadomość
Ernest 

Wysłany: 2010-02-11, 16:42   

Nie wiem czy pytanie będzie na miejscu, ale... czy nacierający pluton strzelał idąc na bagnety, nacierając lub ustępując ? Czy tak należy rozumiec "pójście w dym"?

Sławek Witczak 
Człowiek w Pokrowcu

Wysłany: 2010-02-11, 20:23   

Nie wiem na pewno ale raczej tak należy rozumieć. Natknąłem się na coś takiego w regulaminie, że batalion brał broń do ataku po czym następowała komenda tój ! /tak!/; pal! i...strzelały trzy szeregi na raz. Na komendę tój kładzono palec na spuście, nie zmieniając położenia karabinu. Nie przepisywałem jeszcze tego fragmentu więc nie doczytałem szczegółów.

Ernest 

Wysłany: 2010-02-11, 20:46   

Odniosłem też wrażenie takich działań z relacji niektórych pamiętnikarzy. Świetnie, musimy coś takiego uskutecznic, choc strzelanie trzema szeregami zapewne byłoby niełatwe to ogień pierwszych szeregów byłby bezpieczny i efektowny.

M.A.R.O. 
szef pododdziału warszawskiego

Stopień: sierżant starszy
Wysłany: 2010-02-11, 22:45   

Takie "pozorne" pojscie do ataku na bagnety (choc sama metoda i pozycje zolnierzy kompletnie inne) mozna zaobserwowac w "Wojna i Pokoj" Bondarczuka.
Niby atak bagnetowy, niespodziewane oddanie salwy calym szeregiem i szybki powrot na tyly kompanii czy batalionu.
Czyli ( w filmie musztra rosyjska pokazana wlasciwie czy nie..) zgodnie z tym co kiedys pisalismy a takze o czym dyskutowano na forum arsenalu atak na bagnety w polu mial za zadanie wylacznie probe przestraszenia przeciwnika i zepchniecie go z pozycji. Jesli jednak stal twardo w miejscu i nie zamierzal dac drapaka to do zwarcia na bagnety ostatecznie nie dochodzilo i poprzestawano na wzajemnym ostrzale ze zwiekszonej odleglosci.

U woltyzerow takie dzialania z ogniem postepujacym lub cofajacym oczywiscie odbywalo sie na wielokrotnie mniejsza skale ale bylo nieocenione dla zdobycia tych kilkunastu/kilkudziesieciu metrow pola (przy ogniu postepujacym) lub jako oslona reszty pulku w trakcie wycofywania sie w tyl (przy ogniu cofajacym)

Pitrek 
Dowódca P4P XW

Stopień: starszy sierżant
Wysłany: 2010-02-12, 09:09   

Witam!

Temat tego strzelania był już kiedyś obgadywany na forum (chyba Arsenału). Zauważcie, że strzelając z trzech szeregów, z pozycji do ataku broń, trzeci szereg wali prosto w szereg pierwszy. Pamiętajmy, że oddanie bezpiecznej salwy z trzech szeregów, już jest przy naszych możliwościach dość skomplikowane, pomimo klęczącej pozycji szeregu pierwszego.

Temat jest ciekawy do dyskusji, ale proponuję potraktować go czysto akademicko. Nie wyobrażam sobie, że idziemy do ataku i walimy salwę z pozycji do ataku broń. Nawet gdyby to było tylko z pierwszych szeregów. Taki ogień jest niekontrolowany. Strzelający praktycznie nie celuje. Zawsze może być ryzyko, że ktoś w marszu wejdzie pod lufę. Nikt nie chce być arbuzem.

Natomiast uderzanie na wroga zaraz po oddaniu salwy jest pomysłem fajnym i możliwym do przeprowadzenia. Mam nawet taką koncepcję jak to skutecznie (tak by przełamać szyk wroga) zrobić. Podchodzimy do wroga jak najbliżej. Walimy salwę całym plutonem, potem do ataku broń, krok podwójny i komenda złamcie pluton. Tworzy sie wtedy mini kolumna o większej sile przełamującej. Taki atak trzeba by tylko zgrać z innymi oddziałami, by chroniły nasze skrzydła. W Jonkowie możemy się tak pobawić.

Nie wiem kiedy stosowano strzelanie z trzech szeregów, z pozycji do ataku broń. Coś ktoś kiedyś mówił o odpieraniu ataków jazdy. Nie wiem tylko czemu strzelanie z biodra ma w tym przypadku być lepsze od normalnej salwy.

Pozdrawiam
Piotrek

Sławek Witczak 
Człowiek w Pokrowcu

Wysłany: 2010-02-12, 10:49   

Może takie strzelanie z biodra nie jest lepsze od normalnej salwy ale tak prowadzono ogień w kolumnie, która szła do ataku. Strzelano z trzech szeregów zwracając baczną uwagę właśnie żeby lufy karabinów trzeciego szeregu były wysunięte przed pierwszy. Ostatnia salwa takim sposobem była oddawana na 50 kroków od nieprzyjaciela, i wtedy strzelały tylko drugi i trzeci szereg a pierwszy zachowywał swój ogień. Kiedy doszli na 10 kroków od nieprzyjaciela strzelał pierwszy szereg i łamał nieprzyjaciela bagnetem/ lub to co z niego pozostało/."Ewolucje linii" str. 173-174. Wyobrażacie sobie taką salwę? Musimy koniecznie coś takiego co proponuje Piotrek zrobić.

scout 

Wysłany: 2010-02-12, 13:00   

Cytat:
10 kroków od nieprzyjaciela
Ja przed zastosowaniem zrobiłbym jednak doświadczenia na arbuzach... niech ktoś za późno odda strzał a arbuz ... sami widzieliście.... :oops:

Pitrek 
Dowódca P4P XW

Stopień: starszy sierżant
Wysłany: 2010-02-12, 13:22   

Witam!

Konrad, Sławek cytuje regulamin.

Piotrek

Sławek Witczak 
Człowiek w Pokrowcu

Wysłany: 2010-02-12, 20:21   

Pitrek napisał/a:
Podchodzimy do wroga jak najbliżej. Walimy salwę całym plutonem, potem do ataku broń, krok podwójny i komenda złamcie pluton. Tworzy sie wtedy mini kolumna o większej sile przełamującej. Taki atak trzeba by tylko zgrać z innymi oddziałami, by chroniły nasze skrzydła

To dokładnie miałem na myśli. Takie "ewolucje linii" to prawdziwy "smaczek".

Odpowiedz do tematu