FAQ Szukaj Grupy Statystyki Zaloguj Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Skałka
Autor Wiadomość
scout 

Wysłany: 2010-08-02, 09:55   Skałka

Panowie. Zakładam temat dotyczący skałki (bowiem ich potrzebuję... ;) - jak ktoś ma pomysł skąd nabyć - prosze o sygnał). Na początek aby nie było o niczem dam pewną paralelę. Pod Waterloo nasz kolega Artur Wyszyński powiedział, że pierwszy raz karabin mi palił od dechy do dechy i nie został uszkodzony. Nie często psułem karabin, lecz rzeczywiście - trzeba to i owo wiedzieć aby strzelać iradzić sobie.....

Na marginesie - efektem owego doświadczenia i tego, że karabin "palił" do końca było to, że skałkę swą "obgryzioną do szczętu" wyniosłem. Więc, trzeba zadbać o nową skałkę. Jeśli ktoś wie kto handluje skałkami - proszę o namiar.

Temat też po to aby pogadać o skałkach, zamkach, etc.

horhe

Wysłany: 2010-08-03, 00:33   

Ja ciosam skałki, niezbyt urocze, ale działają i ludzie co kupili nie narzekają. Z resztą takie "brzydule" są prezentowane w niejednym opracowaniu o skałkach.

Remington 
33 de ligne

Wysłany: 2010-08-04, 09:54   

Hej.
Też łupię skałki, będę miał coś przy sobie w Kłodzku i Będominie.

histor 
saper

Wysłany: 2010-08-07, 19:53   

Remik, zatem pisze sie na kilka skalek. Pamietaj o mnie. Zglosze sie do ciebie w Klodzku.

Sławek Witczak 
Człowiek w Pokrowcu

Wysłany: 2010-08-08, 14:19   

Z tych niezbyt uroczych skałek można za pomocą szlifierki kątowej i tarczy diamentowej, takiej do cięcia glazury, uzyskać całkiem zgrabny sześcian.

Remington 
33 de ligne

Wysłany: 2010-08-08, 18:34   

Do retuszowania używam tarczy diamentowej, ale innej niż do glazury.

scout 

Wysłany: 2010-08-12, 22:16   

Zgłoszę się do Was w Będominie. Super.

Yankees 

Stopień: Szef doboszy
Wysłany: 2010-10-16, 07:52   

Rodzina mojego dobrego kumpla pochodzi z Niemiec. Znają jakiegoś gościa, który bawił się kiedyś w łowiectwo sportowe. Na temat skałek powiedział,że też mieli z tym wielkie problemy,ale zrobili kiedyś tak:
-kupowali zwykłe krzesiwo (pewnie w sklepach myśliwskich), jakoś je tarkowali-rozbijali, aż do dość niewielkich granulek
-następnie maczali w kleju skałkę i obtaczali ją w powstałym wcześniej "proszku"
Nie mam bladego pojęcia jak to mogło działać, ale piszę com zasłyszał.

Yankees 

Wysłany: 2010-10-20, 08:26   

I jeszcze o skałkach. Może ktoś wie o co w tym opisie chodzi i co takiego żołnierze XW robili?
Żołnierz pod Smoleńskiem tak opisuje sytuację:
"...były tam pagórki, na których było tyle kul z ręcznej broni właśnie, jak tu,kiedy grad leży;zbieraliśmy te kule,który chciał do skałek,to jest rozklepaliśmy i obsadziliśmy skałki w nie"

Sławek Witczak 
Człowiek w Pokrowcu

Wysłany: 2010-10-20, 09:02   

W szczękach kurka można osadzić skałkę w kawałku skórki - jak wiekszość z nas to robi lub w blaszkę z ołowiu i oni to właśnie zrobili.

Yankees 

Wysłany: 2010-10-20, 13:38   

Dzięki za wyjaśnienie. Lecz w jakim celu tak robiono? Skóra jest lżejsza i chyba prostsza do nałożenia i utrzymania skałki. Ponadto chyba o taki skrawek w tamtych czasach było dosyć łatwo. :-> Czy wiadomo na temat jakiś właściwości takiego rozwiązania?

Remington 
33 de ligne

Wysłany: 2010-10-20, 14:29   

Nie bez powodu fabrycznie tłoczono i wycinano dla wojska ogromne ilości odpowiedzniej formy blaszki ołowiane.
Widać lepiej się sprawdzały.

Pitrek 
Dowódca P4P XW

Stopień: starszy sierżant
Wysłany: 2010-10-20, 14:54   

Witam!

Blaszki ołowiane lepiej "trzymają" skałkę, ale dość szybko się zużywają. Ponadto, kiedy się za bardzo wysuną, to mogą przy strzale pocierać o krzesiwo i je zaołowić, co znacznie pogarsza jego właściwości.
Ja wolę mieć pod ręka kilka skórek.

Piotrek

Ernest 

Wysłany: 2010-10-20, 19:55   

Ja mam taką blaszkę ale chyba z cyny (?) w każdym razie moje spostrzeżenie jest takie że skałka gorzej krzesze iskry jak jest w takiej blaszce niż w cienkiej skórce. Byc może to tylko moje przesądy (?) Tłumaczę to tym że blaszka jest miękka i amortyzuje uderzenie o lustro oraz rozkłada ciężar uderzenia na całą tylną powierzchnię blaszki podczas gdy w cienkiej skórce skałka przesuwa się na twardą śrubę i tylko na nią wywiera nacisk, przez co mocniej krzesze ale i szybciej się obłupuje i pęka. Ale to tylko teza robocza.

Sławek Tomanek

Stopień: sierżant starszy
Wysłany: 2010-10-20, 20:42   

Myślę że teoria błędna (mogę się mylić ale...) bowiem skałka zamocowana w skórce ma lepszą amortyzację a zamocowana w blaszce ołowianej jest bardziej sztywna, skałka w ołów miękko się zagłębia ale zawsze to jest metal i skałka sztywno siedzi w ołowiu. Ołów jest dużo lepszy niż skórka ale jak najbardziej Piotr już pisał iż blaszka ołowiana jest praktycznie jednorazowa do jednej skałki.

Odpowiedz do tematu