FAQ Szukaj Grupy Statystyki Zaloguj Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
KOMUNIKATY
Autor Wiadomość
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2013-10-14, 14:36   KOMUNIKATY

KOMUNIKAT NUMER 1
Czołem,
uprzejmie informuję, że w dniu 2 października 2013 odbyła się narada i wybory dowódcy Dywizji XW. W spotkaniu wzięli udział dowódcy grup członkowskich, względnie ich przedstawiciele.
Na podstawie przeprowadzonego głosowania objąłem funkcję dowódcy dywizji na okres najbliższej kadencji, czyli do 2 października 2015.
W związku z powyższym rozpoczynam przesyłanie bieżących komunikatów, informujących o wszystkich aktualnych działaniach dywizji. Celem jest szybkie zapoznawanie wszystkich żołnierzy - którzy wszak w gruncie rzeczy dywizję stanowią - z planami dywizji, oraz stopniem ich realizacji.
Na miesiąc październik zadaniem dla nas wszystkich priorytetowym, a w zasadzie jedynym, pozostaje mobilizacja i sprawne przeprowadzenie służby dywizji w Bitwie Lipskiej, najważniejszej batalii kampanii.
Bezpiecznej drogi, do zobaczenia pod Doelitz.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
 
     
Gość

Wysłany: 2013-11-04, 22:09   

KOMUNIKAT NUMER 2
Czołem,
chciałbym poinformować o realizacji zadań październikowych, oraz planach na miesiąc listopad.
1. LIPSK.
Bitwa pod Lipskiem była priorytetem działań dywizji w poprzednim miesiącu, oraz najważniejszym punktem kampanii 2013. Toteż z prawdziwą przyjemnością podaję dane o naszych osiągnięciach, będących efektem starań przynajmniej kilku ostatnich miesięcy.
Według OdB batalion nasz stanowił IIgi batalion 2giej Brygady, (w ustawieniu brygady na placu bitwy lewoskrzydłowy) dowodzonej przez gen. F. Simona. Warto jasno podkreślić, że była to najliczebniejsza (około 450 osób) i złożona z najlepiej wyszkolonych batalionów (uni-niemiecki O.Schmidta, czeski CENS J.Samka, i polski) brygada, umieszczona zatem na głównym kierunku natarcia. Z czego cieszyć się wypada.
Batalion był następująco sformowany następująco (w nawiasie liczba żołnierzy) i dowodzony:
Szef batalionu (1): WZ
Sekcja doboszy (9): zbiorcza, d-ca Ł.Możejewski;
I pluton: d-ca sierż.Kuba;
1 sekcja (16), na bazie 2pp i 18pp, d-ca j.w.;
2 sekcja (14), na bazie 2pp, d-ca st.sierż. Krakus;
II pluton: d-ca adj.podof.Johnny;
3 sekcja (14), na bazie 7pp i 1pp, d-ca j.w.:
4 sekcja orłowa (14), na bazie 4pp, d-ca sierż. P.Staniszewski, oficer orłowy A.Czartoryski;
III pluton: d-ca st.sierż. Remik;
5 sekcja (18 ), na bazie 12pp, d-ca j.w.;
6 sekcja (17), na bazie 3pp, d-ca st.sierż. Sieni;
IV pluton (lekki): d-ca adj.podof. Pitrek;
7 sekcja (14), na bazie 4pp, d-ca j.w.;
8 sekcja (14), na bazie 4pp, d-ca sierż. Filip;
oraz pewna liczba markietanek;
Razem batalion liczył 131 żołnierzy, co jest rekordem wszystkich dotychczasowych kampanii (do tego z bardzo jednolitym umundurowaniem). Trzeba zaznaczyć, że stan liczbowy nie został osiągnięty kosztem jakości, przeciwnie, pododdziały nie dopasowane pod względem wyszkolenia czy umundurowania zostały przekazane do innych batalionów.
Na zakończenie dodać należy, że w batalii uczestniczyły również należące do dywizji trzy działony artylerii, wraz z około 20 żołnierzami obsługi, jednak ze względu na rejon działania batalionu operowały w głównej formacji artylerii.
2. AUSTERLITZ.
Trudno dowolnemu wydarzeniu równać się rangą z batalią lipską, niemniej właśnie Austerlitz jest warte, by być ostatnim etapem na szlaku kampanii, tuż przed zimowym snem. Nie jest to wprawdzie rocznica okrągła, ale za to doskonałe miejsce do zakończenia rekonstrukcyjnego roku - i tam zresztą kończymy szlak bojowy od ośmiu lat.
Dlatego też już w tym tygodniu spodziewane są bliższe dane o imprezie, po czym rozpocznie się mobilizacja. Służba pod Austerlitz będzie priorytetem działań dywizji na listopad.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2013-12-03, 12:33   

KOMUNIKAT NUMER 3
Czołem,
1. Priorytet działania Dywizji na miesiąc listopad został zrealizowany w bitwie pod Austerlitz. Mimo wyraźnego zmęczenia sezonem Dywizja wystawiła niewielki batalion (50 żołnierzy i kilka markietanek), składający się z czterech sekcji, wystawionych zasadniczo przez pułki, w kolejności: 2pp, 12pp, 4pp, 7pp. Dowódcami poszczególnych plutonów, względnie sekcji, byli odpowiednio: sgt. Kuba, sgt.maj. Remik, adj,s-off. Pitrek, cap. Mpi. Do funkcjonowania tegoż batalionu najmniejszych zastrzeżeń mieć nie można.
W miesiącu grudniu aktywność pójdzie dwutorowo.
2. Po pierwsze, zbliża się kampania francuska 1814 roku. Będzie ona wyjątkowo trudna do zaplanowania, ponieważ: odległości do terenu działania są bardzo znaczne, a nasza znajomość rekonstrukcyjnych imprez francuskich słaba. Dlatego zasadniczym celem najbliższych tygodni będzie przygotowanie kampanii 1814-2014, a to przez: zebranie danych o wydarzeniach, wybór optymalny pod względem dat i jakości imprez, kontakt z organizatorem, wreszcie zgłoszenia i rejestracje dywizji. Plan będzie utworzony na bazie doświadczeń z kampanii 2012 i 2013, bo one faktycznie pokazują możliwości mobilizacyjne i wyjazdowe oddziałów dywizji.
3. Drugorzędnym działaniem, choć bezpośrednio związanym z powyższym, będzie skompletowanie sztabu, rozumianego jako zespół ludzi (w rozmiarze określonym z grubsza w statucie Dywizji), odpowiedzialnych za wyznaczone, według potrzeb dywizji, zakresy działania. Celem funkcjonowania takiego sztabu, i każdego z jego pracowników, będzie działalność służebna na rzecz żołnierzy i jednostek liniowych, które są dla Dywizji najważniejsze. Zespół powinien składać się z żołnierzy aktywnych w kampaniach, chcących i mogących poświęcić czas na dodatkowe działanie na korzyść Dywizji, i to bez szkody dla ich dalszej służby liniowej, bo ta zawsze pozostaje priorytetem.
4. Pozostałe zaległe sprawy, zwłaszcza typu będą formalnego, realizowane o tyle tylko, o ile czas pozwoli.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-01-03, 18:59   

KOMUNIKAT NUMER 4 (Kampania francuska)
Czołem,
miesiąc grudzień, jak wspomniano, był poświęcony planowaniu tegorocznego szlaku bojowego Dywizji, czyli kampanii francuskiej 1814 - 2014. Chciałbym przedstawić jak najszybciej wyniki tych przygotowań.
Uprzejmie informuję, że po zebraniu danych sztabowych, oraz uwzględnieniu wymagań opisanych poprzednio co do wagi imprez, rozmieszczenia w kalendarzu, czy utrzymania poziomu wyszkolenia dywizji, optymalnie układają się następujące imprezy/batalie:
ROK 2014
18.01 - PAŁAC POD BLACHĄ, Warszawa, uroczyste zakończenie kampanii 1813, inauguracja kampanii 1814, bal Dywizji;
14 - 16.02 - MONTEREAU, Francja, 200-rocznica;
4-6.04 - REIMS, Francja, 200-rocznica;
30.05-1.06 - MONTMIRAIL, Francja, 200-rocznica;
18-20.07.2014 - POMIECHÓWEK;
15-17.08 - BĘDOMIN, szkoleniowa;
19-21.09 - MALMAISON, Francja, zakończenie kampanii;
28-30.12 - AUSTERLITZ, Czechy, szkoleniowa;
Dane o poszczególnych imprezach, ich organizatorach, i mobilizacji do nich będą zamieszczane na bieżąco, w osobnych tematach.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
 
     
adiutant 
sąsiad generała


Stopień: fizylier
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 1105
Skąd: P4P Płock
Wysłany: 2014-01-03, 20:43   

Odnośnie Będomina to zdaje się termin pokrywa się z imprezą w Wawie - urodziny Napoleona, która to jest w początkowej fazie przygotowawczej. A ponadto możliwe, że 16.VIII odbędzie się pogrzeb gen.Piotra Bontemps z małżonką i miło by było widzieć jak największą reprezentację rekonstruktorów z naszego okresu. Już w tej sprawie rozmawiałem z Mirkiem z Kłodzka aby o ile to możliwe ustąpił z tego terminu.
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-01-06, 16:34   

KOMUNIKAT NUMER 5
Czołem,
wiele wydarzeń już w poprzednich dwóch kampaniach, oraz wszystkie przygotowania do obecnej, zwłaszcza od strony organizacyjnej, zostały opracowane przy współpracy zespołu ludzi, którzy dowiedli sprawności i zapału w tych ochotniczych obowiązkach.
Określenie "sztab" w naszej rekonstrukcji nie ma pochlebnych konotacji, i nie bez powodu kojarzyło się z instytucją dość nieprzydatną. Nie jest to jednak powód, by zadania tego typu zaniedbać, zwłaszcza przy rozbudowie dywizji.
Tym razem jestem przekonany, że udało się zgromadzić grupę, której członkowie, w niczym nie uchybiając swym obowiązkom liniowym - zawsze najważniejszym - mają zapał, czas i umiejętności, by dodatkowo spełniać zadania sztabowe - służebne wobec potrzeb jednostek liniowych.
Dlatego proponuję następujący skład sztabu dywizji (z następującym podstawowym zakresem obowiązków):
Adiutant dywizji: Andrzej HUCUŁ Stępnikowski, furier z 4pp (listy zgłoszeń i mobilizacji, listy OdB, komenda placu, listy żołdów, karty identyfikacji, inne sprawy bieżące);
Adiutant: Andrzej Chyra, fizylier z 12pp (wyszukiwanie informacji o imprezach, kontakt z organizatorami wybranych wydarzeń, formalności związane z rejestracją, informacje o obiektach historycznych możliwych do zwiedzenia w czasie wyjazdu, inne bieżące sprawy wyjazdowe);
Adiutant: Marcin BRYKIET Ochman, sierżant z 2pp (strona internetowa dywizji, zapewnienie informacje internetowej o dywizji, zbieranie danych i materiałów do archiwizacji osiągnięć dywizji, inne sprawy bieżące);
Inspektor piechoty: Adam KUBA Uszyński, sierżant z 2pp (wsparcie przy wyszkoleniu piechoty, zwłaszcza w zakresie unifikacji manewrów wśród jednostek, oraz szkolenia unifikującego dla jednostek współpracujących z dywizją, względnie jednostek dołączających do dywizji);
Stanowiska inspektora kawalerii i artylerii pozostają na razie nie obsadzone. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie obsadzimy pozycję tamburmajora.
Na objęcie funkcji zgodzili się sami zainteresowani, jak i ich przełożeni.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
P.S. Adiutant i inni - będę Wam bardzo wdzięczny za wszelkie informacje o planowanych działaniach, natomiast aktualny plan działania muszę opierać na datach na pewno zatwierdzonych przez organizatora.
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-01-31, 16:44   

KOMUNIKAT NUMER 6
Czołem,
uprzejmie informuję, że w dniu 15 stycznia 2014 roku, w warszawskim Arsenale, odbyło się spotkanie dowódców i przedstawicieli grup tworzących dywizję, na którym przedstawiono wyniki pracy sztabowej nad rozplanowaniem kampanii francuskiej 1814 - 2014.
Dnia 18 stycznia, zgodnie z planem, na dziedzińcu Pałacu pod Blachą odbył się apel, na którym podsumowano kampanię niemiecką, oraz uroczyście zainaugurowano kampanię francuską. Stawiło się niemal 50 żołnierzy z pułków: 2pp, 4pp, 7pp, 8pp, artylerii SAD. Obecnym na apelu weteranom walk pod Luetzen zostały wręczone odznaki pamiątkowe GROSSGOERSCHEN 1813-2013. Powagi dodawały cztery obecne sztandary: znaki 2pp, 4pp, 7pp i Artylerii.
Wieczorny bal w Falentach, przy liczebności na poziomie osiemdziesięciu gości - co zresztą wynika niejako z liczby na apelu - był tradycyjnie najliczebniejszy, ale znacznie ważniejsze jest, że wśród gości-żołnierzy byli przede wszystkim weterani kampanii niemieckiej spod Luetzen, Kulm, Dennewitz i Lipska.
Działaniem priorytetowym na miesiąc luty jest wystawienie reprezentacji dywizji na bitwę pod Montereau.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-02-19, 14:12   

KOMUNIKAT NUMER 7
Czołem,
uprzejmie informuję o zrealizowaniu planu działania Dywizji na miesiąc luty. Zamierzeniem był udział w obchodach dwusetnej rocznicy batalii pod Montereau 1814 - 2014. Rekonstrukcja miała miejsce w dniach 14 -16 lutego 2014, w samym Montereau, nieopodal sławnych mostów.
Reprezentacja dywizji liczyła 19 żołnierzy (i kilka markietanek). Z wojska utworzono II pluton (d-ca plutonu WZ, dowódca drugiej sekcji sgt-maj Krakus), który wraz z I plutonem piechoty liniowej (czeskiego CENS, d-ca porucznik Renne Ragas, orłowy cpt. Jan Dvorak), pod wspólnym dowództwem cpt. adj-maj. Jakuba Samka tworzył półbatalion ("Dywizja Duhesme"). Bitwa wyszła dość dynamicznie, a współdziałanie plutonów CENS bardzo sprawnie.
Poza zwiedzeniem Montereau i pamiątek po bitwie uczestnicy wyjazdu zwiedzali też inne miejsca związane z epoką, jak np. muzeum Legii Honorowej czy pałac w Fontainebleau. Wyjazd okazał się dość trudny, głównie ze względu na odległości do przebycia.
W miesiącu marcu nie ma w planie priorytetowych rekonstrukcji bitewnych, co jest wyjątkiem. Dlatego czas zostanie wykorzystany na uporządkowanie spraw organizacyjnych.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-04-08, 21:57   

KOMUNIKAT NUMER 8
Czołem,
w miesiącu kwietniu priorytetem dywizji była dwusetna rocznica bitwy pod Reims z 1814 roku. Cel został zrealizowany zaraz na początku miesiąca (4 - 6.IV.2014).
Reprezentacja dywizji składała się z 23 osób (21 żołnierzy i 2 markietanki). Kadrę wystawiły pułki 2pp (13), 7pp (3) i 12pp (5). Dowodził szef batalionu, drugą sekcją adj-podof. Johnny z 7pp.
Pluton ten służył jako 3ci w batalionie "B", którego dowódcą był Philippe Roucoux z 4e de Ligne. Batalion tworzyło 97 żołnierzy z pułków lekkich: 4 i 8, liniowych: 4, 8, 37, 40, 67, 96, oraz 3 szwajcarskiego. Orłem batalionu był sztandar pułku szwajcarskiego.
Służba była męcząca, ze względu na dwie bitwy i długi przemarsz, mimo to pluton wypadł znakomicie - także w ocenie innych wojsk - głównie ponieważ złożony był z weteranów poprzednich kampanii.
Organizacja wyjazdu, po doświadczeniach z Montereau, przebiegła bardzo sprawnie, choć wyprawa była równie męcząca.
W trakcie przejazdu uczestnicy zwiedzili pole bitwy pod Verdun (m. in. forty Vaux i Douaumont), samo Reims, oraz pałac i ekspozycję napoleońską w Witaszycach.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-06-03, 19:12   

KOMUNIKAT NUMER 9
Zakończyła się operacja Dywizji XW pod Montmirail. Była to trzecia i ostatnia batalia dwusetnych rocznic kampanii francuskiej 1814-2014. Na wszystkich z nich wojsko polskie było reprezentowane właśnie przez oddziały dywizji.
Dywizja wystawiła batalion piechoty (I-szy batalion w brygadzie liniowej Jana de Coster). Piechotę tworzyły ponadto batalion gwardii i drugi batalion liniowy Oliviera Schmidta (ale w sile mocnej brygady).
Batalion był następująco sformowany i obsadzony kadrowo następująco (w nawiasie liczba żołnierzy):
Szef batalionu (1): WZ;
Sekcja doboszy (2);
I pluton (czołowy, sformowany z weteranów kampanii francuskiej): d-ca sierż.Kuba;
1 sekcja (10), na bazie 2pp, d-ca j.w.;
2 sekcja (10), na bazie 2pp, d-ca st.sierż. Krakus;
II pluton: (pluton centralny, orłowy), d-ca d-ca adj.podof.Pitrek;
3 sekcja orłowa (12), na bazie 4pp, d-ca j.w., Orłowy sierż. S.Tomanek;
4 sekcja (11), na bazie 4pp, d-ca kap. Filip;
III pluton: d-ca d-ca adj.podof.Johnny;
5 sekcja (12), na bazie 7pp i 129pp, d-ca j.w.;
6 sekcja (10), na bazie Legii Nysa, d-ca st.sierż. Krzychu;
oraz pewna liczba markietanek (około 4).
Razem 68 żołnierzy.
Na wzmiankę w rozkazie zasługuje ogólne wyszkolenie batalionu, który nie ustępował najlepszym jednostkom europejskim mimo długiej przerwy, oraz pododdział z Nysy, który doskonale uzupełnił skład dywizji.
Dla urozmaicenia podróży członkowie wyprawy zwiedzili też indywidualnie miejsca związane z historią militarną: Linię Maginota i Panzermuzeum Munster, jak również pewną ilość pomników i pałaców.
Pozdrawiam,
W.Zubek
szef batalionu
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-07-14, 16:08   

KOMUNIKAT NUMER 10 (MOBILIZACJA WATERLOO)
Czołem,
ogłoszona została rekrutacja na Waterloo. Po konsultacjach z innymi batalionami zagranicznymi, wystąpimy do organizatorów o możliwość wspólnej rejestracji polskich grup, aby możliwe było wspólne ubezpieczenie, karty parkingowe, opaski ID, itp. Ewentualne zapisy indywidualne, jeśli okażą się konieczne, będą miały dołączony kod, przypisujący do dywizji/batalionu (np. brygada CENS).
Wstępne plany sztabowe zakładają odtworzenie korpusu, który miałby cztery dywizje, każda po cztery bataliony. Tym samym byłaby to największa dotychczasowa formacje rekonstrukcyjna.
Celem Dywizji XW jest znalezienie się w tym gronie, dzięki wystawieniu samodzielnego (w sensie zdolności do wszelkich manewrów) polskiego batalionu - nadto jako jednego z największych i najlepiej funkcjonujących. Tak, jak wiele razy do tej pory bywało.
Pozostaje zatem najbliższy rok na przygotowania indywidualne. Szkolenie i przygotowanie zespołowe może zostać zrealizowane w trzech etapach: na Będominie, Austerlitz i na wiosennych manewrach (są to trzy miejsca, gdzie możliwy jest trening współdziałania plutonów).
W razie nowych pilnych wiadomości będą podawane na bieżąco.
Pozdrawiam,
W.Zubek
Szef Batalionu
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-09-24, 18:50   

KOMUNIKAT NUMER 11 (MALMAISON)
Czołem,
z radością podaję, że zakończyła się operacja Dywizji XW pod Malmaison. Impreza ta była zwieńczeniem kampanii, zatem obsadzonym przede wszystkim przez jej weteranów, uczestników bojów pod Montereau, Reims i Montmirail.
Dywizja wystawiła pluton reprezentacyjny w składzie 25 żołnierzy, reprezentujących pułki 2gi (13), 4ty (2), 7my (3), 12ty (5), Nysę (2). Uroczystości składały się głównie z parad i przemarszów, w niewielkim stopniu szkolenia.
Niezależnie do obowiązków służby dobrze wypadła część edukacyjna, obejmująca tym razem zwiedzanie pałaców w Wersalu, Trianon i Malmaison.
Tym samym zrealizowany został plan działania dywizji w tegorocznej kampanii, ogłoszony w komunikacie numer 4 (3.01.2014).
Dane liczbowe dotyczące całości, jak i poszczególnych operacji, wraz z wkładem poszczególnych pułków w wysiłek wojenny, podam osobno, niezwłocznie po podliczeniu.
Pozdrawiam,
W.Zubek
Szef Batalionu
 
     
bezimienny

Dołączył: 03 Paź 2013
Posty: 18
Wysłany: 2014-12-04, 11:06   

KOMUNIKAT NUMER 12 (AUSTERLITZ)
Czołem,
co roku Austerlitz jest dla CENS zwieńczeniem sezonu. W pewien sposób również dla nas - tam najczęściej spotykają się wreszcie wszystkie pułki, niezależnie od tego, jaki szlak przebyły w kampanii.
ZADANIE
Według OdB batalion nasz stanowił IIIgi batalion (polski liniowy) zbiorczej brygady (gwardyjski, liniowy i polski bataliony) dowodzonej przez adj.-maj. Jakuba Samka. W początkowym ustawieniu brygady na placu bitwy był to batalion rezerwowy za lewym skrzydłem, następnie już do końca prawoskrzydłowy.
Batalion był następująco sformowany następująco (w nawiasie liczba żołnierzy) i dowodzony:
Szef batalionu (1): WZ
Sekcja doboszy (7): zbiorcza, d-ca Ł.Możejewski;
I pluton: d-ca st.sierż.Krakus;
1 sekcja (20), na bazie 2pp, d-ca j.w.;
2 sekcja (18 ), na bazie Legii Nysa uzupełnionej 8pp, d-ca st.sierż. Krzychu;
II pluton: d-ca adj.podof.Pitrek;
3 sekcja (18 ), na bazie 4pp, d-ca j.w.:
4 sekcja (18 ), na bazie 4pp, d-ca kapral Filip;
III pluton: d-ca adj.podof. Johnny;
5 sekcja (20), na bazie 7pp, 129pp, 3pp, d-ca j.w.;
6 sekcja (17), na bazie 12pp, d-ca sierż. Klemens;
Razem 120, w tym żołnierzy 112, 7 doboszy, 1 kapelan, kilka markietanek.
SZKOLENIE
Austerlitz było drugim, po Będominie, etapem przygotowania Dywizji do przyszłorocznej kampanii - zatem w praktyce do Waterloo. Dlatego, niezależnie od bitwy, wprowadzony został element szkoleniowy. Polegał on na sprawdzeniu w praktyce, jak sprawdza się zbudowanie batalionu na wyjątkowo dużych pododdziałach - sekcje i plutony miały odpowiednio po około dwadzieścia i czterdzieści osób.
Wynik testu jest w zasadzie pozytywny. Oczywiście okazało się, jak można było oczekiwać, że taka formacja jest powolniejsza, bardziej ociężała, oraz potrzebuje uwzględnienia bardzo znacznej przestrzeni do rozwinięcia. Ale manewry przebiegały normalnie, sprawnie i bez błędów. Zatem można przyjąć, że budowa batalionu na 40-osobowych plutonach jest możliwa, przynajmniej na poziomie trzech-czterech plutonów.
Pozdrawiam,
Waldemar Zubek
szef batalionu
 
     
Hucuł 
z-ca Szefa O/Wawa


Stopień: Furyer
Wiek: 44
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 177
Skąd: Departament Radomski
Wysłany: 2015-04-12, 16:33   

Ustalenia z narady sztabu dywizji XW w dn. 24.03.2015.
Reprezentacja P4PXW: A. Stępnikowski
1. Raszyn – główne działania 18.04.2015 – zgranie pododdziałów w ramach batalionu XW.
- 17.04.2015 planowana jest prelekcja naukowa
- 9.00 rozpoczęcie manewrów – faza 1. Rozdanie zadań + przećwiczenie w pododdziałach, potem obiad i teoretyczny wykład (zaproponowałem, aby był to wykład dla kadry podoficerskiej, zwłaszcza, że naszych nie było rok temu). Faza 2. Przećwiczenie manewrów w batalionie z pozostałymi pododdziałami.
Potem dla chętnych (około 18-18.30) możliwość przejechania na Redutę Ordona – pomysł uznano za dobry (choć był pewnym zaskoczeniem)
2. Waterloo – zgodnie z tym, co mamy na liście zgłaszamy 61 karabinów, 8 doboszy i 18 markietanek i kapelanów (łącznie 87 osób z P4P XW). Docelowo będzie z Polski około 250 ludzi z piechoty i artylerii (30 w 3 działonach pod wodzą W. Borkowskiego). Do tego mogą dojść Białorusini z 18 Pułku i Litwini oraz Ukraińcy.
Nysa od stycznia 2015 jest w CENS. Legia Ziółkowskiego nie jest zainteresowana wyjazdem (raczej), nie wiadomo też, ilu przyjedzie z P8P XW i P9P XW (deklarują nawet do 30 osób). Jedziemy różnymi sposobami, jak komu się uda… Dywizja stara się o autokar, kawaleria też (mogą razem dostać od 6 do 12 tys. zł). O pieniądze na autokar starać się ma też Asia. Trzeba uprzedzić żołnierzy, że żołdu nie będzie i że muszą ustalić kwestie z transportem. Ważną kwestią jest ubezpieczenie grupowe OC/NW. Wbrew poprzednim ustaleniom (z racji tego, że sporo ludzi jedzie w różnych terminach i trudne będzie zgranie) zdecydowano, że każdy pododdział załatwia swoim żołnierzom ubezpieczenia (koszt jednostkowy nie powinien przekroczyć 15 zł na osobę) w terminie do 3.04.2015 – na okres mniej więcej 18-22.06.2015.
Zgranie batalionu.
Na Lipsku było 131 żołnierzy w linii, tu szykuje się od 160 do 180 nawet. Planowanych jest cztery plutony po 2 sekcje (docelowo po ok. 20 żołnierzy każda – 18 + 2 funkcyjnych)
1. Pluton = P2P XW (2 sekcje)
2. Pluton = P12P XW i P3P XW (po 1 sekcji)
3. Pluton = P4P XW (2 sekcje, w tym 1 orłowa)
4. Pluton = P7P XW i Nysa (po 1 sekcji)
Ewentualny 5. Pluton to byliby nasi wschodni sąsiedzi P18P XL, Ukraińcy itp.
Ważne są następujące elementy ustawienia:
a) KADRA: Podwójni funkcyjni – dowódcy sekcji i przewodni „zastępujący” (z możliwością wprowadzenia także zarotowych historycznie idących za plutonem, np.: ppor, sierżant st., furier, itp. (w naszym przypadku możemy tu dać „nadliczbowych” kaprali i gefrajtrów). Należy wyznaczyć dla każdej sekcji imiennie szefów (z zastępcami) i przewodnich (także z zastępcami), tak aby mogli już ćwiczyć zgranie na Raszynie
b) SZTANDAR: Police powinny zarezerwować (Sławek Tomanek) sztandar – na wszelki wypadek, gdyby nie udało się wziąć sztandaru z Ostrołęki
c) ROZMIAR SEKCJI: Sekcje będą napuchnięte – po 9 rot nawet, a więc masa będzie bardziej bezwładna.

Informacja dodatkowa: P2J XW raz w miesiącu organizuje „imprezy”, na które chcą zapraszać piechotę, tak aby poćwiczyć razem i „ostrzelać” konie. Oczywiście jesteśmy zaproszeni.

Andrzej Stępnikowski
Adiutant-Komendant Dywizji XW
_________________
Rozumny mąż powinien zawsze postępować śladami ludzi wielkich i najbardziej naśladowania godnych, aby jeżeli im nie dorówna, to przynajmniej zbliży się do nich pod pewnym względem...
 
     
Hucuł 
z-ca Szefa O/Wawa


Stopień: Furyer
Wiek: 44
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 177
Skąd: Departament Radomski
Wysłany: 2015-06-04, 09:38   

Po naradzie Sztabu Dywizji XW nic się nie zmieniło, tak więc wszystkie grupy jadą - przeważnie w podgrupach osobówkami, busami i vanami (potrzebne są numery rejestracyjne wszystkich pojazdów najpóźniej do poniedziałku). Spośród "Czwórki" większość (plus "siódemka" oraz "ósemka") jedzie autokarami. Wyjazd autobusów spod Arsenału planowany jest na czwartek rano (generalnie tak, aby być w obozowisku w piątek o brzasku). Dokładną godzinę jeszcze podamy.

Niemniej ważny jest fakt, iż dzień wcześniej - w środę - wyjeżdża samochód transportowy SAD, który może zabrać wszystkie większe elementy wyposażenia, typu namioty, kotły, itp. Chłopaki z SAD (Maciej Winnik) będzie ładował "szpekle" od rana do południa w środę (jak coś macie do przewozu to trzeba się pojawić pod Arsenałem.

Rozeznanie wskazuje, iż największy problem jest z biwakowaniem, bo organizatorzy przewidzieli za mało miejsca (z naszej dywizji będzie około 100 namiotów - podobno wyszło zarządzenie, że w każdym namiocie ma być po 3 osoby.. a to już sugeruje konkretne problemy).

Generalnie dla nas nic to nie zmienia, poza tym, że warto rozejrzeć się za alternatywnym miejscem do biwakowania - tak staramy się to też załatwić w ramach Dywizji kontaktując się z Ambasadą, towarzystwem polsko-walońskim, konsulatem i kim tam się da jeszcze.

Co do udziału osób do tej pory nie zgłoszonych oficjalnie na liscie (jak Dominik i Bolkodzik) również nic się nie zmienia, a wasza sytuacja nie bardzo odbiega od osób formalnie zgłoszonych (ale bez opasek, czy kodów), tak więc jeśli tylko macie możliwości transportowe, to wasze ryzyko jest takie samo.

Last but not least ... jak wiecie organizatorzy wzorują się chyba na brytyjskich obozach koncentracyjnych z wojen burskich, bo podobno nie będą wypuszczać żadnych pojazdów, które wjadą na parking rekonstruktorski - aż do godziny 13.00 w niedzielę (!), co w przypadku osób, które muszą być w pracy w poniedziałek rano może być kłopotliwe...niemniej jednak, jesli ktoś ma z tym problem, to Sztab sugeruje postój na miejscu dla widzów (w takim przypadku trzeba jednak mieć przygotowane EURO).

Organizacyjnie - według ODB - stanowimy Batalion 4. w ramach 1. Dywizji (wspólnie z Czechami z CENS, Niemcami i brytyjczykami we francuskich mundurach) łącznie około 500 ludzi (do tego szeryfa nasze zgłoszenie dotarło i wydaje się, że zostało uwzględnione - choć i tu czasami mamy sprzeczne sygnały).

Konkludując, jedziemy na własne ryzyko, choć zakładamy, że w przypadku, gdy uda nam sie dostać na biwak, albo stworzyć aleternatywny, to z wejściem na bitwy (2) będzie łatwiej.

To tyle ze Sztabu,

pozdrawiam
Andrzej "Hucuł" Stępnikowski
Adjutant-Komendant Dywizji XW
_________________
Rozumny mąż powinien zawsze postępować śladami ludzi wielkich i najbardziej naśladowania godnych, aby jeżeli im nie dorówna, to przynajmniej zbliży się do nich pod pewnym względem...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Forum Komputerowe and Arek
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 11