FAQ Szukaj Grupy Statystyki Zaloguj Rejestracja

Poprzedni temat :: Następny temat
Lipsk 2013
Autor Wiadomość
Pitrek 
Dowódca P4P XW


Stopień: starszy sierżant
Wiek: 46
Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 935
Skąd: Łódź
Wysłany: 2013-07-11, 20:51   Lipsk 2013

Witam!

W tym roku Lipsk to największa impreza. Odbędzie się w dniach 17-20 października 2013.

Czeka nas jeszcze wiele przygotowań, ale możemy się już zapoznać ze wstępnym scenariuszem bitwy, przysłanym przez organizatorów.

Pamiętać należy, że batalion to tu około 120 rekonstruktorów:)

Cytat:
Scenariusz rekonstrukcji bitwy 20 Październik 2013 - nowy

Rozmieszczanie wojsk od około 12:30 godz.:
Francuzi (po zachodniej stronie pola bitwy):
Piechota maszeruje w kolumnach marszowych trasą zgodną z planem na tylną część pola bitwy i ustawiają się do apelu (scena 2) Apel żołnierzy piechoty gotowych na spotkanie z Cesarzem i Sztabem Generalnym. Kawaleria podchodzi z bocznego pola (strona północna za polem bitwy, (foto. 1) na załączniku, a także artylerie, są już w dużej baterii zgodnie ze scenariuszem.
Strona Aliantów (strona wschodnia pola bitwy):
Brygady piechoty maszerują w kolumnach marszowych na trasach zgodnie z planem i do trzech monarchów i Sztabu Generalnego z tyłu ich pola bitwy. Kawaleria podchodzi z Einreitfeld (strona północna za polem bitwy,( foto załącznik 1) , a także artyleria jest już w dużej baterii (jak w załączniku).
* Przeglądy wojsk o przemówienia do żołnierzy do około godz.13:30 . Kawaleria wraca z powrotem do Einreitfeld .( pole wyznaczone dla kawalerii)
* Ok. godz.13:45 zaczyna bateria brytyjska. Oddział rakiet, wystrzeli pociski w kierunku NW. Oto wielobarwne race sygnałowe.
* Francuska Marines zaczyna budowę tymczasowego mostu na potoku, na prawo od istniejących przejść.

Faza 1 14:00 do około 14:30 zegar (pierwszy etap):
* Trzy francuskie działa wystrzałami otwierają bitwę.
* Jednostki kawalerii obydwu stron wchodzą na pole bitwy, bitwa kawalerii .
* Lekka piechota francuska zajmuje osadę i wypędzenie ludności cywilnej, która wychodzi na pole bitwy w kierunku sprzymierzonych. Plądrowanie ponowne przez rosyjską kawalerię .
Pewien rolnik jest przewodnikiem Napoleona i jego świty.
* Cesarz z jego świtą i przewodnik wyruszą zbyt daleko na pole bitwy, jest atakowany przez kawalerię przeciwnika i zmuszony do odwrotu w kierunku wsi, rolnik bierze nogi za pas.
* Lekka piechota oddaje kilka strzałów w kierunku kawalerii sprzymierzonych.
* Rozpoczyna się marsz piechoty po obu stronach na polu bitwy, według planu.
Francuska strona lewa flanka kawalerii, potem lekkiej brygady, . Brygada / 1 Pół Brygada/1 . Z tyłu Brygada/ 2 i Pół Brygada / 2 .
* Franz. 3. i 4. Brygada zajmuje zagłębienie Senke na północ od wsi i lasku, nie zauważeni przez sojuszników, ponieważ od nich nie jest widoczna, jedna bateria artylerii idzie z nimi i wchodzi do wsi. Stara gwardia wykonuje ruchy zabezpieczające do zachodniej części wsi, Marins piechota wycofuje się od mostu i do opuszczonej przez lekką brygadę, wschodniej części wsi.

Faza 2 około 14:30 do około 15:15 godz. :
Kanonada * po obu stronach ogromny atak artyleryjski sygnalizuje o wszczęciu głównej fazy bitwy, czas trwania około 10 minut. Prezentacji awarii broni i strat.
* Po kanonadzie po obu stronach wychodzi lekka piechota , otwierająca tyralierę, Armaty po obu stronach zostają na nowo rozstawione według ustalonego planu (jedna bateria statyczna , dwie baterie ruchome. ( ustawiane zgodnie z instrukcjami personelu obsługi).
* Obydwie strony przystępują do ataku tyralierami kolejno, Lekka, 2/1 i 1.Pół Brygada kolumnami w linii ataku na sprzymierzonych z terytorialnym zyskiem.
* Zmasowany atak kawalerii na piechotę francuską , formowane są 3 czworoboki, .Czworobok na prawej flance zostaje rozbity. Żołnierze wycofują się za rów i formują czworobok na nowo.. Piechota sprzymierzonych na armaty. ( tekst w tym miejscu trudny do zrozumienia)
* Francuski Sztab Generalny używa Starą Gwardię i Rezerwy (2/2 pół-brygady), francuska kawaleria kontratakuje kawalerię sprzymierzonych, czworoboki zostają rozwinięte do linii i formacje z rezerw uzupełniają linię obronną przed fosą.
* Zmasowanego ataku sprzymierzonych na francuskie linie. , w części południowej wycofywanie się w kierunku fosy, na tylnej części wsi,( 3 i 4 Brygada) na prawej flance sprzymierzonych. Na południowej części Francuzi odzyskują groble za wodą.
* Francuski atak liniowy (początkowo udany). Na lewo od wsi ukryty w dolinie formuje się piechota (3. i 4. Brygady) Atakuje na prawym skrzydło piechoty sprzymierzonych . Atak kawalerii oddala prawe skrzydło aliantów, które tworzą czworobok. Francuzi na południu mogą podjąć ponowny kontratak na groblę.
* Góry rannych po obu stronach. Trwa wynoszenie rannych do lazaretów.

Faza 3 około 15:15 do około 16:00 godz. (faza wycofywania się Francuzów):
* Blucher osobiście prowadzi kawalerię sprzymierzonych na lewą flankę Francuzów (3. i 4.brygadę) i łagodzi i łagodzi sytuację własnej piechoty, które mogą przegrupować się. Francuska kawaleria osłania piechotę odrzuconą przez kawalerię wroga.
* Kontrataku Francuzów od fosy, zatrzymał ogień artyleryjski przeciwnika. Odpowiada linia artylerii francuskiej.
* Ogólne nacieranie na francuskie linie., które nie mogą być utrzymane. Załamują się.
* Pierwsze francuski odwrót. (W tym ruchy powrotne Kawalerii, Brygada 4.), piechoty i artylerii w kierunku wsi i fosy.
* Tymczasowy most jest zbyt wcześnie "wysadzony". Francuska 1 Brygada przed groblą jest wybijana, Armaty ostrzeliwują uciekających., Sprzymierzeni atakują na grobli i po chwili wchodzą do wioski.
Rozpoczyna się uporządkowany odwrót starej gwardii francuskiej na północnej części. Na południu odwrót Brygady 2 i Półbrygady /2. w kierunku linii artylerii. Dymy pożary na południu.
Koniec bitwy.
* Chwila ciszy na cześć zmarłych.
Oba sztaby generalne i monarchowie obu stron, przechodzą w stronę widowni, Krótkie spotkanie.. W tym czasie dowódcy jednostki ustawiają oddziały w grupach..
Ok. 16:20 wojska idą razem do parady wzdłuż trybun, w kolejności sprzymierzeni, a następnie Francuzi.
Ok. 16:45 Marsz z powrotem do miejsc biwak i koniec prezentacji.

Opracował dnia 21.06.2013 Thomas Schade
Przetłumaczył na język Polski, na potrzeby swoich kolegów, Krzysztof Franaszczuk z Sobótki


Pozdrawiam
Piotrek
 
     
histor 
saper


Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 560
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-12, 11:03   

Pitrek, wszystko SUPER, ale gdzie jest w tym scenariuszu mianowanie Poniatowskiego marszałkiem, a później jego bohaterska, a tragiczna zarazem śmierć w nurtach rzeki. Jak zorganizować to niezależnie (bo jak sądzę to mamy żaden wpływ na scenariusz) od planu batalii? Może my, jako Dywizja Księstwa powinniśmy sami sie o to zatroszczyć? Myślę, że to są bardzo ważne epizody dla nas Polaków, rekonstruktorów i pasjonatów epoki.

To takie przemyślenia na gorąco po lekturze scenariusza bitwy lipskiej.
 
     
adiutant 
sąsiad generała


Stopień: fizylier
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 1105
Skąd: P4P Płock
Wysłany: 2013-07-12, 14:16   

histor napisał/a:
Może my, jako Dywizja Księstwa powinniśmy sami się o to zatroszczyć?
Dokładnie tak powinno być. Dywizja XW liczy sporo osób a i dodać należy niemało kawalerii to może autor scenariusza ugiąłby się na nasz teoretyczny wniosek i dopisał to do scenariusza. Dałoby się to zmieścić w tych wypasionych kilku godzinach. Tu jest zatem pole do popisu dla sztabu i jego liderów.

O zdradzie Sasów też nie napisali, tylko alianci i Francuzi...skromniutko, delikatnie i politycznie poprawnie :-(
 
     
M.A.R.O. 
szef pododdziału warszawskiego

Stopień: sierżant starszy
Wiek: 55
Dołączył: 20 Sty 2010
Posty: 2326
Wysłany: 2013-07-12, 17:07   

Kiedyś o tym pisałem.. Moi Drodzy, dla nas Polaków armia XW była jakimś tworem poteżnym i nieodzownym Napoleonowi. Ale to tylko narodowa legenda, która przez pokolenia była w kraju chołubiona. Dla reszty świata ta armia miała podobny wkład w epokę jak Bawarczycy czy Westfalczycy. Owszem uważa się, że na Rosję poszło najwięcej Polaków ze wszystkich sojuszników Francji i jako jedyni szli z chęcią walki, ale nie uważa się żeby ich wkład był kluczowy dla przebiegu kampanii (do momentu wejścia do Moskwy)
Pod Lipskiem siły polskie były już mizerne i choć dokonywały cudów, to już nie były cuda na miarę Somosierry. Ot kolejne księstewko u boku Napoleona, które straciło swoją największą sprawność bojową w 1812 roku a potem nie potrafiło jej odbudować w szybkim czasie, co skończyło się autentycznym zdziesiątkowaniem pod murami Lipska.
Śmierć Poniatowskiego dla nas to narodowa tragedia/legenda a dla świata jeszcze jeden zdolny dowódca których wielu pod Lipskiem padło. Czemu mieliby go jakoś szczególnie honorować?
W takich chwilach zderzają się dwie świadomości historii. Jedna zagraniczna, ukształtowana przez historyków różnych nacji, którzy Xięstwo i jego dokonania w dużej mierze umniejszali lub wręcz bagatelizowali a druga narodowa, która z kolei Xięstwo nadmiernie gloryfikowała tworząc legendę która częstokroć z prawdą ma niewiele wspólnego.

Jeżeli Polakom zależy na upamiętnieniu śmierci Wodza, to widzę tylko jedno rozwiązanie. Polacy muszą zejść z pola bitwy jako ostatni (nawet wbrew rozkazom) i cofnąwszy się ku miastu sami sobie zorganizować inscenizację śmierci Poniatowskiego. Tamci nam tego nie zapewnią. Więc na zasadzie "umiesz liczyć? licz na siebie..."
 
     
histor 
saper


Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 560
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-07-12, 23:40   

Maro, racja.
Wyłożyłeś to bardzo klarownie i dobitnie.
Tak samo myślę i dlatego napisałem, że pewnie nie mając wpływu na scenariusz musimy sami zapewnić właściwe miejsce w tej rekonstrukcji faktom historycznym. Powinniśmy odtworzyć je godnie to znaczy wplatając w harmonogram naszego całego pobytu. Pamiętajmy, że będziemy pod Lipskiem już od czwartku, i zostaniemy aż do niedzieli. Z pewnością należy uniknąć jakiegoś nieporozumienia, które mogłoby być efektem postawienia na swoim za wszelką cenę, i wywołania jakiejś awantury. My będziemy gośćmi, a już ojce uczyli, że jak się w gości przychodzi to należy się uszanować gospodarzy, a nie narzucać im swoje zwyczaje, czy swój porządek.
Jestem przekonany, że spokojnie damy radę. W końcu jesteśmy ogarnięci pasją odtwarzania historii. Czyż nie?
 
     
Gonzo 
Grenadier

Stopień: sierżant
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 356
Skąd: Police
Wysłany: 2013-07-15, 07:53   

A widział ktoś plan bitwy? Ciekaw jestem w którym miejscu się odbędzie. Niestety brak czasu eliminuje mnie z poszukiwań w sieci.
_________________
WIWAT PUŁK CZWARTY
 
     
Stefan


Stopień: kapral
Dołączył: 15 Lut 2010
Posty: 144
Wysłany: 2013-07-16, 13:34   

Gonzo police jadą.
 
     
Joanna Kamińska 

Dołączyła: 02 Mar 2010
Posty: 600
Skąd: Ostrołeka
Wysłany: 2013-08-22, 07:24   

Bardzo proszę o listę osób jadących na Lipsk.
 
     
Sławek Tomanek

Stopień: sierżant starszy
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 530
Skąd: Police
Wysłany: 2013-08-22, 13:52   

Przypominam i informuje osoby jadące swoimi samochodami (choć pewnie będzie ich niewiele) iż po zmianie przepisów w niemczech apteczka samochodowa musi być koloru czerwonego z atestem. Brak takowej apteczki to dodatkowy koszt 200 Euro.
_________________
Własność Honor Ojczyzna Rząd Prawo Cnota
 
     
Sławek Tomanek

Stopień: sierżant starszy
Dołączył: 26 Sty 2010
Posty: 530
Skąd: Police
Wysłany: 2013-08-22, 15:13   

Jeszcze z co ważniejszych informacji to przypominam iż w niemczech bezwzględnie nie możemy w czasie podruży mieć czarnogo prochu przy sobie. na czarny proch trzeba posiadać saperskie niemieckie uprawnienia na materiały wybuchowe. Gdyby zatrzymali z przewożeniem CP to należy się spodziewać minimum tymczasowego aresztowania.

Tak na marginesie to już tam w Saksoni jest lżej bowiem tutaj bliżej mnie w okręgu berlińskim w samochodzie nie można wozić nawet noża innego niż mały noż kuchenny w koszyku z jedzeniem. Głupota sięgła zenitu gdy na wspólnych międzynarodowych manewrach straży pożarnej niewpuszczono do niemiec strażaków Polskich z toporkami bowiem stwierdzili iż toporek strażacki to też biała broń.
_________________
Własność Honor Ojczyzna Rząd Prawo Cnota
 
     
histor 
saper


Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 560
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-08-22, 18:28   

A pewnie, że broń ..... :mrgreen:
 
     
Hucuł 
z-ca Szefa O/Wawa


Stopień: Furyer
Wiek: 41
Dołączył: 13 Mar 2010
Posty: 177
Skąd: Departament Radomski
Wysłany: 2013-08-22, 20:19   

Czołem! Z Pododdzialu warszawskiego mamy 16 pewnych zgloszeń żołnierzy z linii i jedno do potwierdzenia (Pantera). Do tego zapewne dojdzie kilka markietanek (ale nie więcej niż 3-4) i ewentualnie chłopaki z Pododdziału poznańskiego (na razie naszego SaperCzaka zaliczyłem w zestawieniu do O/Wawa). Tak więc nie będzie tylko 2-3 żołnierzy z Pododdziału. Pełna mobilizacja :) Apel do tych, którzy opuścili kilka wyjazdów o większy udział w musztrach
_________________
Rozumny mąż powinien zawsze postępować śladami ludzi wielkich i najbardziej naśladowania godnych, aby jeżeli im nie dorówna, to przynajmniej zbliży się do nich pod pewnym względem...
 
     
histor 
saper


Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 560
Skąd: Poznań
Wysłany: 2013-08-22, 21:12   

Na dniach potwierdzę sposób dotarcia pod Lipsk.
Zanosi się na wyjazd wspólnie z Sierakowem, ale muszę to jeszcze doszlifować.
 
     
Pius Piotr 
Korsykanin Pietro

Stopień: fizylier
Wiek: 48
Dołączył: 09 Lis 2010
Posty: 381
Skąd: P4PXW Płock
Wysłany: 2013-08-23, 00:00   

Do Lipska jadę razem z rodzinką. Może uda mi się z sobą zabrać 2-óch kandydatów na rekrutów.
Pozdrawiam
_________________
Vive La France, Vive La Pologne, Vive La Napoleon Bonaparte
 
     
adiutant 
sąsiad generała


Stopień: fizylier
Dołączył: 29 Sty 2010
Posty: 1105
Skąd: P4P Płock
Wysłany: 2013-10-08, 19:19   

Koledzy! Białorusini pytają mnie czy literki z mapy odpowiadają:
Robert, dobry wieczór!
Jesteś skazany na Fedor karty oraz program działań w Lipsku. Czy dobrze rozumiem, że litery na mapie jest: A - Torhaus Dölitz B - Torhaus Markkleeberg C - Am Festanger D - Liebertwolkwitz E - Kavalleriebiwak ?
Wszystkie polskie wojska zostaną umieszczone w tym samym obozie? W której obóz będzie razmeschatsya 4 Pułk?


mapabitwy.jpg
Plik ściągnięto 171 raz(y) 49,71 KB

 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Forum Komputerowe and Arek
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13