Umundurowanie

Woltyżer Fizylier Grenadier Saper Dobosze i inni Mundur koszarowy

 

Umundurowanie przyjęte przez GRH Pułk 4-ty Piechoty Xięstwa Warszawskiego

Umundurowanie Pułku 4-go Piechoty Xięstwa Warszawskiego jest zagadnieniem trudnym i skomplikowanym. Po pułku zachowało się kilka czapek, których autentyczność jest przez niektórych badaczy podawana w wątpliwość. Natomiast nie zachowała się ani jedna kurtka, czy inne elementy ubiorcze. Sylwetki żołnierzy tego regimentu rysowali/malowali January Suchodolski, Roman Rupniewski, Józef Kondratowicz, Józef Kosiński, Bronisław Gembarzewski a także kilku obcokrajowców. Część z nich (rysowników) być może miała możność widzieć pułk w naturze, a być może szkicowała wygląd żołnierzy bazując na regulaminach lub zasłyszanych wiadomościach. Część z twórców była badaczami historii wojskowości, mundurologami i opierała się zapewne na rysunkach z epoki, regulaminach oraz niewykluczone, że na źródłach, które dzisiaj nie są dostępne. W związku z powyższym, mundury noszone przez członków GRH P4PXW są wypadkową wszystkich zebranych informacji na ten temat.

W drodze długotrwałych i żmudnych analiz każdego źródła, ustalono najbardziej prawdopodobny wygląd munduru Pułku 4 Piechoty XW z okresu od połowy 1807 roku do wiosny 1812 roku.

Jest to kurtka z sukna barwy ciemnogranatowej, z pąsowym kołnierzem i pąsowymi łapkami (mankietami). Z przodu kurtki widoczny żółty, obustronnie odpinany "rabat". Wszystkie wypustki kurtki mają barwę żółtą. W mundury o takich barwach wyposażeni byli żołnierze wszystkich kompanii Pułku 4 Piechoty XW, z wyjątkiem saperów, których kurtki nietypowo miały kolor pąsowy.

Więcej informacji na temat pułkowej mundurologii a także historii pułku oraz historii GRH będzie można dowiedzieć się z książki autorstwa Piotra Sawiaka, Konrada Obrębskiego i Marka Kuleszy, która wkrótce ukaże się na rynku wydawniczym.