Sierżant Starszy Grenadier (mundur wz. 1807)

Sierżant Starszy Grenadier

Sierżant starszy (feldfebel) grenadierów

Umundurowanie sierżanta starszego różni się od umundurowania szeregowych trzema szczególami: przy bermycy kordon (sznur ozdobny) zakończony czerwono-białymi chwostami, na przedramionach kurtki naszyte dwa złote galony na czerwonym podkładzie, na ramionach czerwone epolety z podwójnym złotym galonkiem oraz mieszaną czerwono-złotą frędzlą.


Niżsi podoficerowie (w kolejności stopnia):

Sierżant grenadierów

Całość szczegółów umundurowania jak u sierżanta, z tą różnicą, że na przedramionach kurtki naszyty jeden złoty galon na czerwonym podkładzie.

Kapral grenadierów

Umundurowanie kaprala różni się od umundurowania szeregowych jedynie dwoma żółtymi paskami naszytymi na obu przedramionach kurtki.

Mundur letni
photo photo photo
Mundur zimowy
photo photo photo
Mundur zimowy z płaszczem
photo photo photophoto

Bermyca - z daszkiem, noszona przez grenadierów, obszyta futrem. Z przodu bermycy blacha naczelna z wybitym numerem pułku i emblematami granatów. Stopień sierżanta określały kordony z czerwono-białymi zakończeniami tzw. chwostami.

photo

Ładownica z czarnej skóry przewieszona przez lewe ramię z charakterystycznym dla grenadierów emblematem granatu. Pas od ładownicy wykonany z grubej bielonej skóry.

photo

Kurtka.

photo

Tasak - francuska półszabla piechoty wzór AN IX. Z charakterystycznym dla sierżanta grenadierów złoto-pąsowym temblakiem. Tasak noszono na pasie z bielonej skóry tzw. pendencie, na którym  zawieszony był także bagnet w pochwie.
Ogólne
photo

Chlebak.

photo

Tornister wykonywany z końskiej lub cielęcej skóry. Przytroczony płaszcz w pokrowcu z woskowanego plótna.

photo

Koszula.

photo

Spodnie z białego lnianego płótna tzw. "czechczery".

photo

Manierka.