Saper (mundur wz. 1807)

Saper

Saperzy

Saperzy pułkowi w odróżnieniu od saperów z oddziałów inżynieryjnych, zajmowali się głównie prostszymi zadaniami minerskimi i konstrukcyjnymi. Starano się by do pododdziału saperów pułkowych trafiali ludzie o znacznych zdolnościach manualnych, ale jednocześnie duży nacisk kładziono na to by dysponowali wysokim wzrostem, mocną budową ciała oraz siłą fizyczną.

W pułku 4-tym saperzy nosili wyposażenie identyczne jak w innych pułkach, ale różnili się znacznie umundurowaniem. W myśl tej teorii głoszonej przez wielu badaczy również w GRH P4PXW saperzy noszą kurtki o nietypowym dla armii Xięstwa Warszawskiego pąsowym kolorze z niebieskim kołnierzem i niebieskimi łapkami (mankietami). Nakryciem głowy jest wysoka futrzana bermyca bez daszka oraz bez blachy naczelnej. Jedynymi ozdobami bermycy są: czerwona kita oraz czerwony kordon (sznur ozdobny). Do standardowego wyposażenia sapera należą: charakterystyczny długi saperski tasak z rekojeścią w formie koguciej głowy, topór saperski, niewielka ładowniczka, karabin AN IX wz 1777 w wersjidragońskiej, oraz fartuch. Fartuch z grubej bielonej skóry jest bodajże najbardziej charakterystycznym elementem stroju sapera. W wersji paradnej noszony pod kurtką a w wersji służbowej/roboczej zakładany na kurtkę.

Mundur letni
photo photo photo photo
Mundur zimowy
photo photo photo photophoto

Bermyca saperska nie posiadała daszka i blachy naczelnej. Obszyta futrem, z pąsowymi kordonami i kitą w tym samym kolorze.

photo

Tornister - wykonywany z końskiej lub cielęcej skóry, z przytroczonym płaszczem, zawiniętym w czarny pokrowiec z płótna.

photo

Kurtka w kolorze pąsowym z niebieskim kołnierzem i mankietami- tzw. łapkami. Wypustki oraz epolety w kolorze białym. Na rękawach emblematy saperskie. Guziki z cyfrą 4 - określającą numerem pułku. 

photo

Fartuch z bielonej skóry. Stanowił ochronę podczas wykonywania prac saperskich. W czasie defilady noszony pod kurtką.

photo

Tasak saperski z charakterystyczną głową koguta. Na grzbiecie głowni nacięta piła o dużych zębach, wykorzystywana do prac saperskich. Pochwa z czarnej skóry z dwoma okuciami.

photo

Topór saperski, duży i ciężki. Noszony na plecach. Pochwa czarna, skórzana. Pas z grubej bielonej skóry, ozdobiony mosiężną głową lwa.

photo

Ładownica zapinana na pasie z klamrą. Zdobiona emblematami granatu.